İlaçlama Yöntemleri

Haşereler sorunlarından kalıcı olarak kurtula bilmek için  üç ana mücadele yöntemi kullanılmaktadır. Bunlar sırası ile Kimyasal Mücadele, Biyolojik Mücadele ve Fiziksel Mücadele yöntemleridir.

İçeriğinde bulunan zehirli kimyasal ilaçlarla zararlıları ve bunların yol açtığı hastalıkları yok etmek için uygulanan mücadele yöntemine kimyasal mücadele yani ilaçlama denir.

Öncelikli olarak her ilacın tüm haşere türlerine karşı etkili olmasının mümkün olmadığının bilinmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki; Her haşere farklı bir vücut anatomisine sahiptir ve haşere üzerinde kullanılacak olan ilaç ve ekipmanlarda buna paralel olarak değişiklik göstermektedir.

Uygulama yapılacak alan için ilaçlama yöntemi belirlenirken dikkat edilmesi gereken temel unsurlara mutlaka dikkat edilmelidir. Aksi takdirde kesin kalıcı çözüme ulaşmak nerede ise imkansızdır.

Bu temel unsurları kısaca üç ana başlıkta inceleyebiliriz;

  • Alan üzerinde hangi tür haşereye karşı ilaçlama yapılacağı
  • Uygulama yapılacak alanın fiziki yapısı
  • Alan etrafında bulunan çevresel etkiler

İLAÇLAMA ÇEŞİTLERİ

Tüm bu ana unsurları dikkate aldıktan sonra ilaçlama yapılacak haşerenin yapısına ilaçlama yöntemlerini  Kokusuz ilaçlama- Kokulu İlaçlama, Jel İlaçlama, Larvasit Mücadele ve hacimsel mücadele ve kemirgen mücadele olarak ana başlıklar altında inceleyebiliriz.

Kokusuz İlaçlama

Temas etkili bir ilaçlama yöntemidir. Haşerelerin ilaca temas etmeleri sonucunda zehiri vücutlarına emerek sinir sistemlerinin çalışmasını durdurur ve ölümüne sebep olur. İlaçlama esnasında mekanınızdan ayrılmanıza kapsamlı bir ön hazırlık yapmanıza ihtiyaç yoktur. Günlük yaşamımızda her hangi bir kısıntıya yol açmadığı için günümüzde en çok tercih edilen ilaçlama yöntemidir.

Kokulu İlaçlama

Bu ilaçlama yöntemi haşerelerin çok yoğun olarak bulunduğu ortamlarda ve pire gibi yumurtalarını ortama gelişi güzelbırakan haşere gruplarında tercih edilen bir yöntemdir. İlaçlama esnasında ilaçlanan alandaki oksijen yok edilerek haşerelerin bulunduğu ortamdan çıkması sağlanır ve ilaca temas eden haşerelerin ölümleri gerçekleşir.İlaçlama esnasında evinizi terk etmeniz ve üç ile dört saat aralığında alanın kapalı kalması gerekmektedir. İlaçlanan alana girmeden önce en az yarım saat hava akışının sağlanması gerekmektedir.

Jel İlaçlama

Bu ilaçlama yönteminde ilaçlama öncesinde ya da sonrasında hiçbir hazırlık yapılması gerek yoktur.İlaçlama esnasında mekanınızdan ayrılmanız ya da ya günlük yaşantınızda her hangi kısıtlama yapmanız gerekmez.Siz yemeğinizi yerken ya da çayınızı içerken dahi aynı anda ilaçlama yapılabilir.Hamam böceği ve kalorifer böceği mücadelesinde kullanılan bir yöntemdir.Uzun süre etkisini devam ettirir,  çevre ve insan sağlığı üzerinde hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Kemirgen Fare İstasyonu

Kemirgen istasyonu, bir diğer değişle; fare istasyonu, uygulama yapılacak alanın çeşitli bölgelerine dekoratif görünüşlü, içerisinde mumblok ve granür yemleriyle beraberfare istasyonları kurulması suretiyle yapılan işlemdir.;

İçeride varolan ve dışarıdan gelebilecek kemirgenlere; (fındık faresi, lağım faresi, tarla faresi) karşı mücadelede garantili sonuçlar veren bir yöntemdir.

Fareler kendileri ,için herhangi bir yaşam tehlikesi hissetmediklerinden dolayı rahatlıkla kemirgen istasyonu içerisinde bulunan ilaçları yerler ve sonrasında yuvasına giderek orada ölürler.

Aylık yapılan periyodik kontrollerle fare istasyonu içersinde bulunan ilaçlar kontrol edilir ve bitmiş olanlların yeniden dolumu yapılır.

Kemirgen istasyonları ilaçların dışarı dökülmesini engeller. Kilitli olmaları sayesinde ise , çocuklar, kuş, kedi, köpek ve evcil hayvanlar için oldukça emniyetlidir.

Kemirgen İstasyonları içerisindeki bulunan ilaçlar nem, rutubet ve yağmurdan korunmuş olurlar. Periyodik olarak yapılan kontrollerde İstasyon içerisinde var olan ilaçların durumuna bakılarak bu sayede fare popülasyonu anlaşılabildiği için fare ilaçlama yöntemleri arasında özellilkle tercih edilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s